Донедавна облаштування гаражів виконувалося у двох варіантах – капітальний гараж із застосуванням бетонних блоків та цегли (капітальний гараж, основним недоліком якого на сьогодні є його ціна та швидкість будівництва) і, як альтернатива, металевий гараж (ставиться практично в будь-якому місці, мінімум часу на установку, але влітку дуже спекотно, а взимку відповідно холодно). Сучасний вибір матеріалів для будівництва різноманітніший і все частіше застосовується спорудження гаражів із сендвіч панелей.
Основні характеристики гаражів із сендвіч панелей
- Простота конструкції. Найчастіше як каркас використовуються профільні металеві труби, рідше – дерев’яні бруски. Обидва варіанти цілком придатні, т.к. сендвіч панелі мають невелику вагу.
- Високі теплозберігаючі властивості. У разі теплого гаража переваги сендвіч панелей взагалі складно переоцінити – при невеликій товщині та вазі вони збережуть тепло взимку та прохолоду у літню спеку.
- Пожежна безпека. Сендвіч панелі з мінеральної вати та пінополіуретану (пінополіізоціанурат PIR) мають відмінні характеристики по стійкості до вогню.
- Варіанти вибору кольору та характеристик. Сендвіч панелі виготовляються як тришаровий матеріал, зовні якого металевий профільований лист, а всередині утеплювач потрібної товщини. Металева обшивка дає можливість відразу вибрати бажаний замовником варіант кольору та якість (матовий або глянцевий, PVDF покриття, товщину шару фарби тощо)
Гараж з такого матеріалу прослужить дуже тривалий час і не вимагатиме жодних додаткових експлуатаційних витрат.
Вибір конструкції та етапи зведення гаража із сендвіч-панелей
Спочатку визначаємося з конструктивом гаража – фундамент, каркас та розміри. Вага його конструкції не буде великою, тому і фундамент визначає більше тип ґрунту, глибина промерзання у вашій кліматичній зоні та наявність або відсутність оглядової ями.
Розраховуючи габарити, враховуємо, що металева профільна труба, яка використовується у спорудженні каркаса, має стандартну довжину 6 або 12 метрів. При правильному розрахунку ми таким чином уникнемо зайвих витрат на обрізках та зварюванні каркасу зі шматочків труб.
Також виконати каркас для гаража можливо за технологією легких сталевих тонкостінних конструкцій (ЛСТК). Так як такі профілі виготовляються відразу з оцинкованої сталі, немає необхідності додаткової ґрунтовки та фарбування каркаса. Вибір того чи іншого виду абсолютно індивідуальний і потребує розрахунку вартості обох варіантів. Також необхідно врахувати той факт, що труби можна придбати практично у будь-якому населеному пункті, а ось ЛСТК необхідно замовити у виробника та врахувати логістику до місця будівництва.
Коли каркас встановлений, обшиваємо його сендвіч-панелями. При правильному розрахунку необхідної кількості панелей (при проектуванні) ми уникнемо відходів і зменшимо час монтажу. Для цього необхідно врахувати робочу ширину панелей, уточнивши її у виробника сендвіч панелей. Вона може бути різною залежно від типу утеплювача від 1145 до 1190мм для стіни, і від 1000 до 1120мм для покрівлі. Також необхідно пам’ятати, що різати панелі необхідно за допомогою пили по металу і не застосовувати інструмент типу «болгарки», так як теплове нагрівання кромки металевих обшивок призводить до випаровування захисного шару цинку та передчасної появи корозії.
Після монтажу сендвіч панелей нам залишається подбати про зовнішній вигляд нашої споруди, закривши місця стиків, примикання панелей за допомогою добірних елементів. Їх можна замовити у виробника панелей з того ж матеріалу, що надасть готовому об’єкту закінчений і привабливий вигляд і додатковий захист від потрапляння зовнішніх атмосферних опадів всередину нашого приміщення.
Експлуатація та довговічність
Гараж, зведений за такою технологією, буде довговічним, надійно утепленим та ізольованим від впливу зовнішнього середовища. Обігрів такого приміщення не вимагає великих витрат завдяки відмінним тепловим характеристикам та цінам сендвіч-панелей, а довговічність обумовлена як металевою обшивкою з оцинкованого та додатково пофарбованого полімером металу, так і утеплювачу з великим терміном експлуатації без втрат енергоефективності.